Wynajem lokalu w działalności gospodarczej

Prowadzę działalność gospodarczą i chcę zająć się najmem lokali. Działalność rozliczam na zasadach ogólnych, jestem vatowcem.

Jak wygląda kwestia podatku dochodowego i VAT w przypadku najmu?

W pierwszej kolejności chcę podkreślić, że umowa podnajmu powinna być pisemnie uregulowana. Dla ewentualnych celów dowodowych łatwiej później ewentualne spory rozwiać jednoznacznymi zapisami umów. Przy relacjach pomiędzy przedsiębiorcami wymaga się większej rozwagi i odpowiedniego zabezpieczenia swoich interesów.

W sytuacji gdy najem stanowi jeden z członów prowadzonej działalności, ryczałt jest wykluczony. Wówczas najem należy rozliczać w Pana wypadku wg zasad ogólnych.

Co do VAT‑u, to kwestia wynika analogicznie jak przy prowadzeniu działalności. Jeżeli jest Pan Vat-owcem, to wówczas nalicza Pan VAT. Jeżeli zaś podatnik korzysta ze zwolnienia z uwagi na limit roczny — wówczas najem jest zwolniony z VAT‑u.

Dla właściciela, który wynajmuje lokal, może sytuacja rysować się: najem jest opodatkowany ryczałtem (jako niezwiązany z działalnością gospodarczą), albo jest opodatkowany wg zasad ogólnych.

Kancelaria Adwokacka Radom
Adwokat Natalia Lech
lechnatalia@wp.pl
+48 796 691 841
Biuro rachunkowe Radom
Doradca Podatkowy Jolanta Lech
lech.jolanta@wp.pl
+48 483 313 277

Adres filia Radom:
ul. Wernera 33/37
26-600 Radom
NIP: 6681879544
REGON: 367595954
Porady prawne i doradztwo podatkowe online - Radom
Realizacja strony internetowej: Devilart